Projeksiyon seçmek önemli bir konudur. Projeksiyon cihazları için birçok teknik değerler belirtilmektedir. Peki bu değerlerden hangileri daha önemlidir, özellikle dikkat edilmesi gerekenler hangileridir?

Projeksiyon cihazı seçerken başlıca dikkat etmemiz gereken özellikler aşağıdaki gibi olmalıdır:

• Projeksiyon Işık Gücü ( Ansi Lümen Değeri)
• Projeksiyon Çözünürlüğü
• Kontrast Oranı
• Projeksiyon Lamba Ömrü

Şimdi kısaca bu değerlerin neden önemli olduğuna değinelim.
Projeksiyon ışık gücü, bircihazın aydınlık ortam performansını belirler. Bu değer ne kadar yüksekse projektörünüz yüksek ışık ortamlarında o deece daha iyi performans sergileyebilir demektir.
Projeksiyon çözünürlüğü, görüntüyü oluşturan karelerin yatay ve dikey olarak sayısını belirler. Bu değer görüntünün netliğini etkiler. Mesela küçük fontlu yazılar veya detaylı harita, grafik vs. gibi sunumlar yapacak kişilerin çözünürlük değerine özellkle dikkat etmesi gerekir. Bu kriter özel ev sinema cihazları için de önemlidir. Son zamanların moda terimi Full HD cihazla 1920×1080 pixel çözünürlüğe sahiptir.
Projeksiyon kontrast oranı, bir projektörün üretebildiği en koyu rengin en açık renge oranıdır. Bu değerin yüksek olması projeksiyon görüntüsünün gerçeğe yakınlığını etkiler.
Projeksiyon lamba ömrü, rahmin edebileceğiniz gibi projeksiyon cihazınızı lamba değiştirmeye gerek duymadan ne kadar süre kullanabileceğinizi belirtir. Projeksiyon lambası fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu düşünürsek bu kriterin oldukça önemli olduğunu görebiliriz. burada unutlumaması gereken bir konu projeksiyon üreticileri tarafından belirtilen sürelerin tahmini/ortalama rakamlar olduğu ve bu sürelerin garantisinin olmadığıdır.

Yorum Yapın